Publikacja

Długi weekend spędź na Kaszubach Północnych

26 maja 2021 Aktualności
Długi weekend spędź na Kaszubach Północnych

Długi czerwcowy weekend przed nami. Polacy po miesiącach zamknięcia planują już swoje letnie urlopy – chęć wyjazdu deklaruje 46% badanych[1]. Większość z nich myśli, by czas ten spędzić w naszym kraju. Dlaczego zatem nie odwiedzić najbardziej zróżnicowanego pod względem geograficznym regionu w Polsce? Mowa o Kaszubach Północnych!

Aktywny odpoczynek w otoczeniu pięknej przyrody – czyż nie brzmi wspaniale? To wszystko jest w zasięgu ręki i znajduje się właśnie na Kaszubach Północnych. Specjalnie przygotowany poradnik ułatwi zwiedzanie tego pięknego regionu. Trzydniowa wycieczka to idealny pomysł na nadchodzący długi weekend.

Dzień 1. – Rozewie i Władysławowo

  • Dolina Chłapowska co roku przyciąga do siebie turystów z całej Polski i za granicy. A my dobrze wiemy, dlaczego! Widoki zapierają dech w piersiach, a przyroda tętni życiem – w okresie wiosenno-letnim dolina dosłownie rozkwita. Na zwiedzających czekają odpowiednio oznaczone szlaki spacerowe, pełne malowniczych krajobrazów. Park zlokalizowany jest na tzw. Kępie Swarzewskiej, a główne wejście do rezerwatu znajduje się w samym sercu Chłapowa.
  • Latarnia morska Rozewie to obowiązkowy punkt podczas zwiedzania Nordy – w końcu to najstarsza tego typu budowla na polskim wybrzeżu! W środku znajdziecie małe muzeum, a z jej szczytu możecie podziwiać rozległą panoramę okolicy.
  • Dom Rybaka we Władysławowie – obecnie siedziba Urzędu Miejskiego. Z należącej do budynku wieży widokowej rozpościera się niezwykły widok na panoramę miasta, Bałtyk, Zatokę Pucką i Półwysep Helski.

Dzień 2. – Hel

  • Fokarium – od tego miejsca zacznijcie zwiedzanie Helu! Dzięki tej wycieczce poznacie nie tylko foki oraz ich naturę i historię, ale także dowiecie się więcej o problemach przyrody Bałtyku. Odwiedzenie placówki to niezapomniana przygoda, zarówno dla małych jak i dużych.
  • Ulica Wiejska – tam poczujecie klimat Pomorza stworzony przed domki rybackie z końca XVIII i początku XIX wieku.
  • Muzeum Rybołówstwa to kolejna propozycja turystyczna, a jego siedziba znajduje się w budynku poewangelickiego Kościoła. Przed obiektem powita Was pomnik Neptuna – kopia rzeźby Fontanny Neptuna, znajdującej się w Bolonii. W muzeum cofniecie się w czasie i poznacie historię Bałtyku, zagadnienia związane z rybołówstwem i kulturą rybacką, a także dzieje Mierzei Helskiej.
  • Plaża – na koniec dnia zachęcamy Was do odwiedzenia jednej z pięknych plaż na Półwyspie Helskim, w Juracie lub Jastarni! Plaże od strony Zatoki są popularne wśród miłośników sportów wodnych. Szersze plaże za strzeżonymi kąpieliskami znajdują się od strony otwartego morza. Tu można odpocząć i przy dobrej pogodzie złowić trochę słońca!

Dzień 3. – Puck i okolice

  • Rezerwat Beka – to idealne miejsce na relaksujący spacer. Na jego terenie oraz w najbliższym otoczeniu występuje blisko 200 gatunków ptaków. Ale pamiętajcie! Po rezerwacie poruszamy się tylko pieszo po wyznaczonych ścieżkach turystycznych.
  • Osada Łowców Fok – to miejsce, obok którego nie można przejść obojętnie! Park Kulturowy Rzucewo to prawdziwa kopalnia historycznych ciekawostek. W obiekcie obejrzycie liczne wystawy archeologiczne oraz spacer edukacyjny „Szlakiem łowców fok”, na którym znajdziecie zrekonstruowane obiekty z epoki kamienia.
  • Muzeum Ziemi Puckiej – ma ono cztery oddziały, w tym dwa w samym Pucku, Kamienicę Mieszczańską i Szpitalik. W Szpitaliku zobaczycie zbiory etnograficzne, prezentację sztuki ludowej oraz poznacie tematy związane z regionalizmem kaszubskim. Drugi oddział znajduje się w odrestaurowanej kamienicy mieszczańskiej. Obejrzycie tam wystawę poświęconą tradycji pszczelarstwa i pasiecznictwu pomorskiemu.

Te trzy dni na Kaszubach Północnych to idealny pomysł na długi czerwcowy weekend. Po miesiącach zamknięcia warto spędzić czas w otoczeniu przyrody, natury i historii jednego z najciekawszych regionów w Polsce.

 

 

[1] Badanie Kantar Public. Badanie przeprowadzono w dniach 7-12 maja na próbie 1005 dorosłych Polaków techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).


Do pobrania

Kaszuby IP 20210526

Kaszuby IP 20210526

Rozmiar: 427,2 kB, .docx Zapisz plik »
Hel

Hel

Rozmiar: 901,5 kB, .jpg Zapisz plik »
Rozewie

Rozewie

Rozmiar: 1,1 MB, .jpg Zapisz plik »