Publikacja

Pokaz Ebru — tureckiej sztuki malowania na wodzie — już 12 października w Zamku Królewskim w Warszawie!

03 października 2017 Aktualności
Pokaz Ebru — tureckiej sztuki malowania na wodzie — już 12 października w Zamku Królewskim w Warszawie!

12 października w Zamku Królewskim w Warszawie, w Sali Odczytowej (Kinowej), odbędzie się pokaz "Tajemnice Ebru – tureckiej sztuki malowania na wodzie". Podczas wydarzenia będzie można poznać jej historię oraz zobaczyć proces powstawania obrazów. Ale to nie wszystko! Po pokazie zwycięzcy konkursu organizowanego na facebookowym profilu "Poznaj Turcję" będą mogli wziąć udział w warsztatach malowania na wodzie. Początek wydarzenia o godz. 17:00.

Sztuka Ebru
Ebru to tradycyjna turecka sztuka polegająca na zdobieniu papieru lub jedwabiu farbami, które umieszcza się na powierzchni wody. Technika zdobienia przypominająca tę współczesną była znana w Azji Środkowej już w VII wieku.  W Turcji Ebru zostało udoskonalone i przetrwało do dziś w niezmienionej formie.

W dzisiejszej Turcji sztuka Ebru chętnie łączona jest przez artystów z innymi technikami. Podkreśla się też jej mistyczno-filozoficzną stronę. Uważa się, że tylko dzięki podporządkowaniu się zasadzie harmonii i balansu, którymi sztuka ta się kieruje, artysta może osiągnąć zamierzony efekt. Ebru zajmuje szczególne miejsce wśród innych dziedzin sztuki i jest uznawana za tzw. sztukę wysoką.

Technika Ebru
Technika malowania polega na nanoszeniu na powierzchnię odpowiednio przygotowanej wody różnokolorowych, naturalnych farb, które stopniowo rozpływając się tworzą regularne kręgi. Następnie artysta za pomocą specjalnych rysików rozprowadza farby, wprowadzając jedną w drugą, tworząc przeróżne wzory — pejzaże, kwiaty czy postaci. Po przyłożeniu do powierzchni wody papieru czy jedwabiu naszym oczom ukazują się niesamowite i niepowtarzalne obrazy. Dzięki tej technice raz namalowanego obrazu nie można powtórzyć — to właśnie wyróżnia sztukę Ebru.  

Warsztaty sztuki Ebru
Po pokazie, w Lapidarium w Zamku Królewskim w Warszawie odbędą się warsztaty, podczas których każdy z uczestników będzie miał możliwość stworzenia własnego obrazu. W warsztatach wezmą udział laureaci konkursu zorganizowanego na fan page’u "Poznaj Turcję" na Facebooku. Konkurs rozpocznie się 3 października.

Wydarzenie w Zamku Królewskim w Warszawie!
"Tajemnice Ebru – tureckiej sztuki malowania na wodzie" będzie można odkryć już 12 października o godzinie 17:00 w Sali Odczytowej (Kinowej) w Zamku Królewskim.

Więcej informacji na stronie: www.zamek-krolewski.pl

Wstęp na pokaz jest bezpłatny, ale z powodu ograniczonej ilości miejsc należy się zarejestrować. Można to zrobić dzwoniąc pod numer: (22) 35 55 170 lub pisząc na adres mailowy: wyklady[at]zamek-krolewski.pl.

O sztuce Ebru opowie Anna Amil, absolwentka Wydziału Orientalistyki, Filologii Tureckiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Artystka zajmuje się sztuką Ebru od siedmiu lat.


Do pobrania

Grafika 1.jpg

Grafika 1.jpg

Rozmiar: 24,9 MB, .jpg Zapisz plik »
Ebru_20171003.docx

Ebru_20171003.docx

Rozmiar: 318,2 kB, .docx Zapisz plik »
Ebru_20171003.pdf

Ebru_20171003.pdf

Rozmiar: 497,9 kB, .pdf Zapisz plik »