Targi Książki również dla dzieci: zabawa i spotkania z ekspertami

25 października 2017

Dzieci wolą uczyć się tego, co wydaje się im ciekawe. Niestandardowe podejście do przekazywania wiedzy, a także kształtowanie przydatnych umiejętności to sposób na zmianę obowiązku w rozrywkę. Jak tego dokonać? Na Targach Książki w Krakowie opowiedzą o tym m.in. eksperci z platformy edukacyjnej Squla.pl.

Od 26 do 29 października w hali EXPO Kraków będą odbywały się 21. Targi Książki. Wydarzenie przyciąga rzesze zwiedzających, a ich liczba rokrocznie wzrasta. W 2006 roku targi odwiedziło 18 787 osób, a dziesięć lat później 68 000. W czasie trwania wielkiej literackiej imprezy można zapoznać się z polską i zagraniczną ofertą wydawniczą, a także spotkać przedstawicieli instytucji i firm związanych z czytelnictwem, kulturą i edukacją.

Niezwykła oferta dla najmłodszych

Targi Książki to nie tylko okazja na zapoznanie się z ofertą wydawniczą i nowościami na rynku książki, ale też możliwość spotkania i rozmów z ciekawymi ludźmi oraz liczne rozrywki. Happeningi, spektakle teatralne i koncerty to od lat nieodłączne elementy krakowskiego święta literatury.

Organizatorzy Targów Książki coraz bardziej zwracają też uwagę na młodszych gości. Propagują wśród nich modę na czytanie i organizują wiele atrakcji. Rodzice odwiedzający wydarzenie ze swoimi pociechami będą też mieli okazję zapoznać się z nowoczesnymi metodami nauki. Cennych porad udzielą eksperci, np. z platformy edukacyjnej Squla.pl.

Nauka może być zabawą

Psycholodzy podkreślają, że przyswajanie wiedzy w tradycyjny sposób szybko się nudzi i staje się nieefektywne. Wielogodzinne siedzenie nad książkami nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Dzieci bardzo szybko tracą zainteresowanie i są podatne na wszelkie czynniki rozpraszające. Jeżeli dany temat nie przyciągnie ich uwagi wystarczająco, to nie będą miały ochoty go zgłębiać ani powtarzać.

– Radą na to jest jest korzystanie z różnorakich metod wspomagających naukę: zadań edukacyjnych, filmów, gier i quizów – mówi Olga Żdżarska, ekspert z platformy edukacyjnej Squla.pl. – Sposobem na zachęcenie dziecka do przyswajania i utrwalania szkolnej wiedzy jest pokazanie mu, że nauka może stać się rozrywką. Równie ciekawą, co uwielbiane przez nie bajki oraz gry komputerowe.

O szczegółach będzie można porozmawiać z przedstawicielami platformy na ich stoisku oraz wypróbować tam nowoczesne sposoby nauki.

Teoria nie wystarczy

W polskich szkołach kładziony jest nacisk przede wszystkim na wiedzę teoretyczną. Uczenie się na pamięć definicji i dat jest codziennością uczniów. A to właśnie kreatywność oraz umiejętność wyszukiwania i analizowania informacji ułatwiają naukę, a także codzienne funkcjonowanie. To jedne z najbardziej pożądanych współcześnie kompetencji. Wykształcenie w dziecku zdolności do krytycznego myślenia i pokazanie mu jak w ciekawy sposób prezentować posiadaną wiedzę sprawi, że wiele codziennych zadań stanie się dla niego łatwiejsze.

– Chociaż czytanie ze zrozumieniem i znajomość dat historycznych są ważne, to trzeba zwrócić uwagę również na praktyczne umiejętności. Znajomość narzędzi online czy umiejętność przygotowania ciekawej prezentacji pozwalają nie tylko ułatwić naukę, ale też zaprocentują w przyszłości – podkreśla Olga Żdżarska, ekspert Squla.pl.