Pokaz tureckiego arcydzieła „Zimowy sen” w Zamku Królewskim w Warszawie już 19 maja!

11 maja 2017Aktualności

Wszystkich miłośników kultury tureckiej oraz entuzjastów kina najwyższej próby nie może zabraknąć 19 maja o godzinie 18.00 w murach Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie. Właśnie tego wieczoru odbędzie się pokaz filmu uznanego tureckiego reżysera, Nuriego Bilge Ceylana pt. „Zimowy sen”.

Film był wytypowany przez Turcję jako kandydat do Oskarów w 2015r. Zdobył także Złotą Palmę na festiwalu filmowym w Cannes. Zrealizowany z epickim rozmachem obraz przyciągnął do kin tysiące widzów w samej Turcji jak i zagranicą.

Fabuła jak powieść                                                        

Aydın, emerytowany aktor prowadzi niewielki hotel w Anatolii, od czasu do czasu para się także pisaniem felietonów do lokalnej gazety. Jego towarzyszkami jest młoda żona Nihal i siostra Necla. Zimą, gdy hotel nie przyjmuje już tylu gości, jego przestrzeń staje się sceną, na której odgrywają się dramaty między członkami rodziny. Widzowie w prawie 3,5 godzinnym filmie mają okazję poznawać zależności jakie łączą trzech, misternie wykreowanych bohaterów.

Opinie recenzentów

Autor znakomitego „Pewnego razu w Anatolii” i tym razem nie zawiódł stawianych wobec niego oczekiwań. Krytycy filmowi chwalą obraz za doskonale przeprowadzone studium osobowości bohaterów oraz fantastyczne zdjęcia, które ukazują piękno i potęgę Kapadocji. Janusz Wróblewski, recenzent „Polityki” określił obraz Ceylana jako wielkie, wymagające maksymalnego skupienia kino.[1] Film pełen jest symboli i uniwersalnych pytań o dobro i zło, dlatego przez wielu widzów został uznany za wspaniale zekranizowany dramat teatralny. Sprawnie wprowadzone wątki komediowe i mistrzowskie skonstruowane dialogi sprawiają, że film nie jest po prostu trudnym w odbiorze, moralizującym obrazem, ale wielowymiarowym dziełem psychologiczno-filozoficznym.

Pokaz w Zamku Królewskim w Warszawie!

19 maja 2017 roku warszawscy widzowie będą mogli jeszcze raz zobaczyć „Zimowy sen” na wielkim ekranie. Zamek Królewski w Warszawie zdecydował się na ten pokaz w ramach prowadzonego od zeszłego roku cyklu wykładów na temat związków Turcji z Polską, któremu towarzyszą raz za razem także inne atrakcje, jak np. wystawa fotografii czy właśnie pokazy filmowe.

Wstęp na pokaz jest bezpłatny, ale z powodu ograniczonej ilości miejsc należy się zarejestrować. Można to zrobić dzwoniąc pod numer: (22) 35 55 170 lub pisząc na adres mailowy: wyklady[at]zamek-krolewski.pl. 

[1] http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/film/1596301,1,recenzja-filmu-zimowy-sen-rez-nuri-bilge-ceylan.read


Do pobrania

turcja_logo.png

Rozmiar: 55 kB, .pngZapisz plik »